Словник, який пишеш ти! Скажи своє слово      

Слово року 2016

Прес-реліз                               середа, 4 січня 2017 року

Словник “Мислово” обрав слово “корупція” словом року-2016

Корупція” стала словом 2016 року за версією словника “Мислово” як слово, яке найкраще підсумовує суспільну дискусію року, що минув.

Окупація Росією Криму та частини Донбасу фактично оформилася, активні бойові дії завершилися, і знову на перший план вийшли внутрішні проблеми України, які уможливили такий хід подій та несуть екзистенційну загрозу українській державності та, як наслідок, мові. Головною такою проблемою, що згадувалась упродовж минулого року у різних контекстах, є корупція. У 2016 році Україна була визнана найбільш корумпованою державою Європи. На думку багатьох, корупція завдає країні більшої шкоди, ніж війна з Росією.

Два інших слова-відкриття 2016 року з нашого короткого списку – “офшор” та “е-декларація” – також є складовими ширшого семантичного поля корупції, які упродовж року підігрівали інтерес до цієї теми.

Серед інших важливих слів минулого року ми виділили:

банкопад — масова ліквідація Національним банком проблемних банків

безвіз — скорочення від словосполучення “безвізовий режим”

брекзит — вихід Великої Британії з ЄС

зрада/перемога — лексична пара, що використовується користувачами соцмереж для оцінки політичних подій

Цьогоріч ми вперше визначили антислово року — слово чи вираз, які отримали широкий суспільний резонанс та є дискримінаційними чи нелюдяними. Ним стала фраза міністра культури України Євгена Нищука “немає там ніякої генетики”, вжита щодо мешканців сходу та півдня України. Той факт, що посадова особа такого рівня може безкарно використовувати націонал-соціалістичну термінологію в публічному просторі викликає в нас нерозуміння та тривогу.

Словник “Мислово” обирає слово року вчетверте. Словом 2015 року ми обрали “блокаду” (йдеться про блокаду окупованого Криму), словом 2014 року – “кіборгів” у значенні “захисники Донецького аеропорту”. “Євромайдан” було обрано головним словом 2013 року.

Маємо надію, що 2017 рік принесе нам більш життєствердні смисли.

——————————————————————